Παρέλαση κουτιών

«Παρέλαση των Κουτιών» 8 Δεκεμβρίου 2013

Στα πλαίσια των καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων του «Μύλου των Ξωτικών», την περίοδο των Χριστουγέννων, τα παιδιά των σχολείου μας συμμετείχαν στην «Παρέλαση των Κουτιών». Το καθένα από αυτά κατασκεύασε το δικό του «κοστούμι» κουτί, χρησιμοποιώντας χάρτινα κουτιά, ως πρώτη και βασική ύλη,  χρώματα, κορδέλες, πολύχρωμα χαρτιά περιτυλίγματος, κουδουνάκια και σίγουρα μπόλικη φαντασία. Κάποια επέλεξαν να ζωγραφίσουν το κουτί τους με εικόνες χριστουγεννιάτικες και μη. Το αποτέλεσμα ήταν πράγματι θεαματικό. Καθώς τα παιδιά κινούνταν, τα κουτιά ζωντάνευαν και «περπατούσαν» στους δρόμους της πόλης μας. Φωνές, γέλια, σφυρίγματα, χορός συνόδευαν την «κίνησή» τους προκαλώντας τα βλέμματα των περαστικών και  χαμόγελα, δημιουργώντας  έτσι μια ευχάριστη και εορταστική ατμόσφαιρα. Η ενασχόληση των παιδιών με την κατασκευή των κουτιών και την συμμετοχή τους στην παρέλαση «έξυσε» τη φαντασία τους,  «προκάλεσε» τη δημιουργικότητα τους, ενίσχυσε τη δυνατότητα της γρήγορης και αποτελεσματικής εργασίας, «ώθησε» τη συμμετοχική δράση σε ομάδες, βοήθησε τέλος στην «καταπολέμηση» του φόβου της  έκθεσης του στο κοινό. Στην όλη διαδικασία αυτής της δραστηριότητας  συμμετείχαν και κάποιοι από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας ως συνοδοί των μαθητών, φορώντας και οι ίδιοι το κατάλληλο κοστούμι κουτί. Τέλος τα κουτιά που δημιουργήθηκαν χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του σκηνικού της Χριστουγεννιάτικης γιορτής του σχολείου «Φρικαντέλλα , η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα», ως τείχος του κάστρου της. Δίνοντας έτσι στα παιδιά τη δυνατότητα να κατανοήσουν την  έννοια της πολυχρησιμότητας ενός αντικειμένου.