Διαφορετικότητα

«Το χαρούμενο λιβάδι»

Tην Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018 οι μαθητές της πρώτης (Α) τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων

παρουσίασαν το παραμύθι της Φυλλιώς  Νικολούδη «Το χαρούμενο λιβάδι».

Μέσα από τη βιωματική δράση τα παιδιά συνειδητοποίησαν την έννοια του όρου «διαφορετικότητα». ΄

Όλοι μας είμαστε διαφορετικοί μεταξύ μας. Αυτή άλλωστε είναι η μαγεία και η ομορφιά της ζωής και της κάθε ύπαρξης. Διαφορετικοί, ξεχωριστοί, μοναδικοί. ΄Ολοι μας, όμως, είμαστε άξιοι να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε.

Η ανεκτίμητη αξία της αγάπης αποδόθηκε με έναν τρόπο μοναδικό, με έναν τρόπο που μόνο τα παιδιά μπορούν να καταφέρουν. Αυθόρμητα, απλά και πολύ πολύ όμορφα.

Το Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 και ώρα 18.00 μ.μ. στο Μουσείο Τσιτσάνη,  Δίδυμο Οθωμανικό Λουτρό, θα επαναληφθεί η παράσταση στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Δράσης για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων.

Τέλος, την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018 θα πραγματοποιηθεί μία τελευταία παράσταση στο χώρο εκδηλώσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων για όσους μαθητές δεν είχαν την ευκαιρία να το παρακολουθήσουν.