Παγκόσμια Ημέρα Aτόμων με Αναπηρία

Το 1992, η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Οι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής του σχολείου μας, Κήττας Σταύρος, Σφήνα Βικτωρία και Σιμούλη Αθανασία, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος,  προσέφεραν, με  αντίστοιχες δραστηριότητες, μια πολύτιμη ευκαιρία στους μαθητές μας να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα, στις δυνατότητες και στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην καθημερινότητα καθώς και στην μετακίνησή τους, κυρίως στους δρόμους των πόλεων.

Απώτερος στόχος ήταν η ανάπτυξη νέων προοπτικών σεβασμού και κατανόησης που πρέπει να δείχνουν οι μαθητές για την ομαλή κοινωνική ενσωμάτωση των ατόμων με αναπηρία.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τη γραφή Braille, τη γλώσσα της Νοηματικής καθώς και με το Παραολυμπιακό άθλημα Goalball.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με δραστηριότητες ζωγραφικής με το στόμα και το πόδι, υπενθυμίζοντας στους μαθητές μας ότι στην τέχνη δεν υπάρχουν εμπόδια και ότι όταν το σώμα «αδρανεί», το πνεύμα βρίσκει πάντα τον τρόπο να ξεπεράσει κάθε δυσκολία.

[Best_Wordpress_Gallery id=”24″ gal_title=”Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με Αναπηρία_2021″]