Η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR) στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων

Με την πολύτιμη συνδρομή του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο, την Πέμπτη 15/04/2022, δράση από εκπροσώπους της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR), στην οποία συμμετείχαν όλες οι τάξεις του σχολείου σε δύο κύκλους. Σκοπός της δράσης ήταν να συμβάλει στην ευαισθητοποίηση της νέας γενιάς σε θέματα προσφύγων, την προώθηση του σεβασμού στα ανθρώπινα δικαιώματα και τη θετική αλλαγή στάσεων και συμπεριφορών μέσα από παρουσιάσεις και δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές.

Η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR) ιδρύθηκε το 1950, μετά το τέλος του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου, για να βοηθήσει τα εκατομμύρια των Ευρωπαίων που είχαν εκτοπιστεί ή χάσει τα σπίτια τους. Η Ύπατη Αρμοστεία είχε τρία χρόνια για να ολοκληρώσει τη θητεία της. Σήμερα, αρκετές δεκαετίες αργότερα, ο οργανισμός συνεχίζει να εργάζεται σκληρά, προστατεύοντας και βοηθώντας τους πρόσφυγες σε όλο τον κόσμο. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

[Best_Wordpress_Gallery id=”30″ gal_title=”Ύπατη Αρμοστεία 2022″]