Παραδοσιακά παιχνίδια στο Τζαμί

Παραδοσιακά παιχνίδια στο «Κουρσούμ Τζαμί»

13-12-2013

Πριν χρόνια  οι γειτονιές, οι αλάνες και  οι πλαγιές γέμιζαν από φωνές, όταν τα παιδιά έπαιζαν μέχρι αργά το βράδυ. Θύμισες? νοσταλγία για τους μεγάλους. Για τα παιδιά πρόκληση και ενδιαφέρον να ασχοληθούν με τα παραδοσιακά παιχνίδια με τη βοήθεια των δασκάλων τους. Να μάθουν καινούρια και να θυμηθούν άλλα ξεχασμένα.
Οι μαθητές, γύρω από την περιοχή του «Κουρσούμ Τζαμί», έπαιξαν με κέφι και ενθουσιασμό παιχνίδια που έπαιζαν και οι γονείς τους, μέσα σε μια χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Τους παρακολούθησαν η συγγραφέας,  Μαρούλα Κλιάφα, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων και όλοι οι μαθητές του σχολείου μας.
Ελπίζουμε να τα κάνουν και δικά τους παιχνίδια?

Πήραν μέρος τα τμήματα:   Α1, Α2, Α3, Δ2, Δ3, Ε1, Ε2, Ε3, Στ1, Στ2, Στ3
και οι εκπαιδευτικοί: Κίσσα Ιωάννα, Λαρίσης Δημήτρης, Αδάμου Δάφνη, Κοντοκώστα Γεωργία, Σιώτα Βασιλική, Καραγεώργου Παρασκευή, Θεανώ Φασουλή