Επίσκεψη στην Βεργίνα

Επίσκεψη στην Βεργίνα

Μαιος 2013

Ε΄ Τάξη Ημερήσια Εκδρομή στη Βεργίνα

Την Πέμπτη 30-5-2013  στις 7:00 μ.μ  οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Ε΄τάξης μαζευτήκαμε στο χώρο μπροστά από το σχολείο  μας. Σε λίγο επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο που  ήδη μας περίμενε για να ξεκινήσει η εκδρομή μας στη Βεργίνα .

Στη διαδρομή ήμασταν όλοι χαρούμενοι και κοιτούσαμε τα μέρη που περνούσαμε με το λεωφορείο. Αφήσαμε πίσω μας τη θεσσαλική πεδιάδα και τη Λάρισα και διασχίσαμε την κοιλάδα των Τεμπών. Ο Όλυμπος υψώνονταν μπροστά μας και κάτω  μας ο Πηνειός ποταμός στο δρόμο του για τη θάλασσα.
Ύστερα σταματήσαμε λιγάκι για να ξεκουραστούμε και να φάμε κάτι γιατί το στομάχι μας είχε αρχίσει να γουργουρίζει.

Πρώτα επισκεφτήκαμε τη Βέροια , την  όμορφη και γραφική πρωτεύουσα του νομού. Περπατήσαμε ως το Βήμα του Απόστολου Παύλου  που δίδαξε στην πόλη της Βέροιας τον 1ο αιώνα μ.Χ .

Αργότερα κατευθυνθήκαμε προς τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας, όπου επισκεφτήκαμε τους βασιλικούς τάφους και το μουσείο με τα ευρήματα ακριβώς δίπλα από τους τάφους.
Το μεσημέρι πήγαμε για φαγητό και ξεκούραση στην πολύ όμορφη παραλία Κατερίνης.
Τέλος πήραμε τον δρόμο της επιστροφής με τις καλύτερες εντυπώσεις.