Εορτή 28ής Οκτωβρίου 14

Γιορτή 28ης  Οκτωβρίου 1940

Τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας
(το 2ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων ), η γιορτή για την 28η Οκτωβρίου 1940.

Τη γιορτή οργάνωσαν οι δάσκαλοι της Ε Τάξης ( Ε1 και Ε2 ):κα Τσακίρη Ευφροσύνη και ο κος Γκαντζιός Νικόλαος με τους μαθητές των τάξεών τους.

Οι μαθητές αναφέρθηκαν στο χρονικό του αγώνα και απήγγειλαν πολύ όμορφα τα ποιήματα , μεταφέροντάς μας έτσι όλους, πιο κοντά σ? εκείνες τις μέρες.

Σημαντική νότα σε όλη τη γιορτή ήταν τα << ηχητικά >>, με τα πολεμικά ανακοινωθέντα του Ρ. Σ. Αθηνών , καθώς και το ηχητικό με τη φωνή του Μάνου Κατράκη από το << Άξιον Εστί >>.Όλη η γιορτή συνοδευόταν από εικόνα και ήχο.
Αυτά τα ετοίμασε ο γυμναστής κος Λαρίσης Δημήτριος.

Τα με μεγάλη προσοχή διαλεγμένα τραγούδια από τη μουσικό μας κα Κοντοκώστα Γεωργία και η χορωδία μας από την Στ τάξη ( Στ1 και Στ2 ) που συνοδευόταν από την ίδια με το αρμόνιο, στόλισαν πολύ όμορφα τη γιορτή μας.

Όλοι παρακολούθησαν ως το τέλος με αμείωτο ενδιαφέρον τη γιορτή και θαύμασαν και καμάρωσαν τους μαθητές που συμμετείχαν..!!!

[slideshow id=70] [nggallery id=70]