Φεστιβάλ μαθητικής δημιουργίας

Φεστιβάλ μαθητικής δημιουργίας με 2.000 μαθητές

Τις εργασίες τους που εκπόνησαν μέσα από εκπαιδευτικά προγράμματα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-2018, παρουσιάζουν οι μαθητές Δημοτικών σχολείων σε όλο το Νομό Τρικάλων, μέσα από τέσσερα Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας, στους ισάριθμους Δήμους, που επιμελείται η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, μέσω του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Πρόκειται για Φεστιβάλ που υλοποιούνται στο πλαίσιο των γιορτών μαθητικής δημιουργίας οι οποίες τελούν υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και εντάσσονται σε μια σειρά δράσεων και συνεργασιών που έχει αναπτύξει τα τελευταία χρόνια η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Τρικάλων με Δήμους, Συλλόγους, Οργανισμούς και Οργανώσεις προκειμένου να συνδεθεί η σχολική ζωή με τις τοπικές κοινωνίες. Απώτερος στόχος των Φεστιβάλ είναι η καλλιέργεια πολιτισμικής συνείδησης και η σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των μαθητών και αυριανών ενήλικων πολιτών, με τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χρήστο Μπουλούμπαση να επισημαίνει, μιλώντας στην ΕΡΤ Λάρισας, ότι ?πρόκειται ουσιαστικά για μία ζύμωση εκπαιδευτικού και παιδαγωγικού περιεχομένου των σχολικών μονάδων, απολαμβάνοντας -κυρίως- την όλη διαδικασία οι μαθητές??. Η αρχή των Φεστιβάλ γίνεται στον Δήμο Πύλης την Τετάρτη 6 Ιουνίου, στο Πολιτιστικό Κέντρο, με τη συμμετοχή 6 σχολείων. Τη Δευτέρα 11 Ιουνίου ακολουθεί το Φεστιβάλ των Ταξιαρχών, στον Δήμο Φαρκαδόνας, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων και θα συμμετάσχουν σ? αυτό 11 σχολεία και την επόμενη ημέρα θα πραγματοποιηθεί το Φεστιβάλ της Καλαμπάκας, στην κεντρική πλατεία της πόλης, στο οποίο θα συμμετάσχουν 7 σχολεία. Τέλος, στις 13 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί σε τρία σημεία ταυτόχρονα και συγκεκριμένα στην κεντρική πλατεία, στο Μουσείο Τσιτσάνη και στον Μύλο Ματσόπουλου, το Φεστιβάλ των Τρικάλων, στο οποίο θα συμμετάσχουν 25 σχολεία. Να σημειωθεί ότι όλα τα Φεστιβάλ θα διεξαχθούν από τις 8.30 έως τις 11 το πρωί, με τον συνολικό αριθμό των μαθητών να ξεπερνά τις 2.000, παρουσιάζοντας μέρος των εργασιών τους σε θέματα Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αγωγής του Καταναλωτή.!!!