Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Το σχολείο μας στις 3 Δεκέμβρη άδραξε την ευκαιρία με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αναπήρων και μαθητές και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για θέματα αναπηρίας .Η ειδική παιδαγωγός του σχολείου μας Κατερίνα Μπλέτσα ετοίμασε και παρουσίασε πλούσιο οπτικό ακουστικό υλικό. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τους σωστούς όρους στα θέματα αναπηρίας αλλά και ποιες αλλαγές θα έπρεπε να γίνουν ώστε να υπάρχει ένα σχολείο για όλους χωρίς διακρίσεις και κατεπέκταση μία κοινωνία η οποία συμπεριλαμβάνει όλους τους ανθρώπους.  Συζητήσαμε μέσω Skype με διερμηνέα νοηματικής γλώσσας και είδαμε βίντεο για το πως μπορούν τα βιβλία να γίνουν προσβάσιμα στους τυφλούς  κάτι που ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους. Επίσης , αναφέρθηκαν οι δυσκολίες και τα εμπόδια που βάζει η κοινωνία στους ανάπηρους.  Στο τέλος, όλο το σχολείο παρακολούθησε αγώνα μπάσκετ με αμαξίδιο όπου η τοπική ομάδα Αστέρας Τρικάλων κέρδισε το χειροκρότημα και τις εντυπώσεις των μικρών και μεγάλων θεατών.