Αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2020-2021 στη σχολική μας κοινότητα

Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Τρίκκης και Σταγών κ. Χρυσόστομος τέλεσε σήμερα τον αγιασμό στο σχολείο μας, με την έναρξη του σχολικού έτους 2020-2021, και ευχήθηκε σε εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές καλή σχολική χρονιά, υγεία και πρόοδο.

Στην συνέχεια, η Διευθύντρια του σχολείου, κ. Λιάκου Ευαγγελία, πήρε το λόγο και υποσχέθηκε ότι θα καταβάλει μαζί με το σύλλογο διδασκόντων τα μέγιστα όχι μόνο σε επίπεδο  γνώσεων αλλά και σε κάθε τομέα που συμβάλλει στη σωστή  διαμόρφωση του χαρακτήρα των μαθητών, καθιστώντας τους υπεύθυνους, ενεργούς και έντιμους πολίτες. Τονίστηκε δε ότι η ουσιαστική μάθηση και η γνώση, καθώς και η εμφύσηση της έννοιας  του σεβασμού και της αλληλεγγύης, αποτελούν εφαλτήριο για τη δημιουργία της κοινωνίας που όλοι διακαώς επιθυμούμε.

Από την πλευρά του, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά και υποσχέθηκε ότι θα βρίσκεται στο πλευρό του σχολείου για την επίλυση κάθε προβλήματος.

[slideshow id=144]