Λογότυπο προγράμματος Erasmus+ “Building Emotional intelligence and self-Awareness through Mindful practices”.

Πολλοί ειδικοί στις μέρες μας πιστεύουν ότι η συναισθηματική νοημοσύνη ίσως τελικά να είναι πιο σημαντική από το δείκτη νοημοσύνης για την ανάπτυξη μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας, την επαγγελματική επιτυχία, την ποιότητα των διαπροσωπικών σχέσεων και τη συνολική ευτυχία ενός ανθρώπου. Η χαρά, η λύπη, ο θυμός, η αγάπη, η έκπληξη, ο φόβος αποτελούν συναισθήματα που καθορίζουν την προσωπική μας ανάπτυξη, μας ακολουθούν σε όλη μας τη ζωή και μπορούν να μας χωρίσουν ή να μας ενώσουν με άλλους ανθρώπους στο οικογενειακό, κοινωνικό, σχολικό ή επαγγελματικό μας περιβάλλον. Εκφράζοντας τη σημασία της ενίσχυσης της συναισθηματικής νοημοσύνης και των συναισθημάτων ως ενωτικών κρίκων μεταξύ των ανθρώπων η παραπάνω ζωγραφιά αντιπροσωπεύει τη συμμετοχή του σχολείου μας ως εταίρου στο πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο “Building Emotional intelligence and selfAwareness through Mindful practices”.