Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα..!!!

Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα

Η Νομισματική Συλλογή της Alpha Bank εγκαινίασε το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ?Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα?, το οποίο ταξίδεψε σε δημοτικά σχολεία της ελληνικής περιφέρειας, και στο σχολείο μας ήρθε μέσα σε μία ειδικά σχεδιασμένη βαλίτσα , ήμασταν οι πρώτοι  στην περιφέρεια που γνωρίσαμε και εξοικειωθήκαμε με το αρχαίο μέσο συναλλαγής.

Γνωρίσαμε την ιστορία του νομίσματος: την προκερματική περίοδος, το πρώτο νόμισμα που κυκλοφόρησε περί τα τέλη του 7ου/αρχές του 6ου αιώνα π.Χ., αντιπροσωπευτικά νομίσματα της αρχαϊκής, κλασικής και ελληνιστικής εποχής, καθώς και τα διεθνή νομίσματα της αρχαιότητας.

Στο πλαίσιο αυτό, είχαν σχεδιασθεί τα ακόλουθα υλικά που συνοδευόταν στο Πρόγραμμα και προορίζοταν για ποικίλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες:

• Επιδαπέδιος χάρτης παζλ (24 κομμάτια),
  • 100 κάρτες νομισμάτων,.
  • Έξι αντίγραφα αρχαίων νομισμάτων,
  • Ένα μονόφυλλο έντυπο με επεξηγηματικά κείμενα για τα έξι  αντίγραφα των αρχαίων νομισμάτων.
  • 50 φύλλα σχεδιασμού νομίσματος..
  • Πέντε ζεύγη πήλινων μητρών

Το πρόγραμμα είχε διάρκεια 3 εβδομάδων και υλοποιήθηκε από τους μαθητές  της  Δ΄ Τάξης με τους Εκπαιδευτικούς :

Δ΄1:  Παπαγιαννοπούλου Γιάννα , Δ΄2:  Γιώρα Σωκράτη και Δ΄3: Σδράκα Λεωνίδα