Νικηφόρος Βρεττάκος

Αφιέρωμα στον Νικηφόρο Βρεττάκο,

Στον μεγάλο ποιητή, στον αφοσιωμένο αγωνιστή της δημοκρατίας                           και της ειρήνης.

Οι μαθητές της Ε΄τάξης συγκλόνισαν με την ευαισθησία τους και το σεβασμό που πρέπει, παρουσιάζοντας στους συμμαθητές τους, στον Σχολικό Σύμβουλο, στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς τους, τη ζωή και το έργο του Νικηφόρου Βρεττάκου,του αληθινού δημιουργού, του ειρηνιστή που γράφει για να αδελφώσει τον άνθρωπο με τον άνθρωπο.

Μοιραστήκαμε μαζί τους, δυνατές  στιγμές, λυρικές ονειροπολήσεις, συναισθήματα, προβληματισμούς. Τα παιδιά μάς πήραν μαζί τους και  μας οδήγησαν  μέσα από τους στίχους, τη μουσική, την εικόνα, στην ψυχή του ποιητή, στον απλό άνθρωπο που έχει εκτιμήσει σωστά την αξία του ήλιου, την αξία του χώματος της πατρίδας του. Τους ακολουθήσαμε στης Σπάρτης τις πορτοκαλιές, στη σιωπή του Ταΰγετου, στο ταξίδι του αρχάγγελου?

Το καθαρότερο πράγμα της δημιουργίας

Δ?ν ξέρω, μ? δ?ν έμεινε καθόλου σκοτάδι.
Ο ήλιος χύθηκε μέσα μου ?π? χίλιες πληγές.
Κα? τούτη τ? λευκότητα πο? σ? περιβάλλω
δ? θ? τ? βρε?ς ούτε στ?ς Άλπεις, γιατ? α?τ?ς ? αγέρας
στριφογυρνά ?ς ?κεί ψηλ? κα? τ? χιόνι λερώνεται.
Κα? στ? λευκ? τριαντάφυλλο βρίσκεις μι? ?δέα σκόνης.
Τ? τέλειο θαύμα θ? τ? βρεις μοναχ? μ?ς στ?ν άνθρωπο:
λευκ?ς ?κτάσεις πο? ?κτινοβολούν ?ληθιν?
στ? σύμπαν κα? υπερέχουν. Τ? πι? καθαρ?
πράγμα λοιπ?ν της δημιουργίας δ?ν είναι τ? λυκόφως,
ούτε ? ο?ραν?ς πο? καθρεφτίζεται μ?ς στ? ποτάμι,                                                               ούτε ? ήλιος πάνω στης μηλιάς τ? άνθη. Είναι ? αγάπη.

Το αφιέρωμα στον Νικηφόρο Βρεττάκο ετοίμασαν:

Οι μαθητές της Ε΄τάξης

Οι δάσκαλοι των τμημάτων: Γκαντζιός Νικόλαος,                                                             Καραγεώργου Παρασκευή,Σιώτα Βασιλική

Η μουσικός του Σχολείου: Κοντοκώστα Γεωργία

Ήχος – εικόνα : Λαρίσης Δημήτρης