Τα Εικαστικά στο Δημοτικό

Τα εικαστικά στο Δημοτικό Σχολείο

Στο μάθημα των εικαστικών η έκφραση και η φαντασία των παιδιών είναι πάντα η πρώτη ύλη.
Τα χρώματα και τα σχήματα ξεπετάγονται ξανά και ξανά μέσα από εικαστικούς ορισμούς , υλικά της καθημερινότητας, εικόνες από την ιστορία της τέχνης και σύγχρονα ψηφιακά μέσα . Έτσι ο μαθητής μαθαίνει , να προβληματίζεται , να έρχεται σε επαφή με τον κόσμο των συναισθημάτων, να δημιουργεί  και να εκφράζεται εικαστικά.
Σε συνεργασία με συναδέλφους εκπαιδευτικούς εφαρμόζει γνώσεις και ιδέες των εικαστικών και σε άλλα μαθήματα, κάνοντας  έτσι τη διαδικασία της μάθησης μια βιωματική και διασκεδαστική υπόθεση.
Το μάθημα δεν περιορίζεται μόνο στους χώρους της κάθε αίθουσας, αλλά επεκτείνεται με δράσεις σε ολόκληρο το σχολείο, σε εκθεσιακούς χώρους καθώς και εργαστήρια τοπικών καλλιτεχνών.